Śp. Irena Płodziszewska – Nauczyciel, Pedagog, Wychowawca. Wspomnienie prywatne

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. profesor Ireny Płodziszewskiej, wybitnego pedagoga, nauczyciela języka polskiego, wychowawcy wielu pokoleń uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Wychowawcy rocznika 1987-1991.

Praca bardzo dobra, pismo nieczytelne

Śp. profesor Irena Płodziszewska była przede wszystkim moim nauczycielem języka polskiego i wychowawcą rocznika 1987-1991. Przez długie 4 lata okazywała nam, swoim uczniom, anielską wręcz cierpliwość. Jeden z pierwszych napisanych przeze mnie sprawdzianów Pani profesor opatrzyła komentarzem: „Praca bardzo dobra. Pismo nieczytelne! Pisz wyraźnie! Następnym razem nie będę tego sprawdzać!” I tak do połowy czwartej klasy, kiedy po raz pierwszy dostałem kartkówkę z adnotacją: „Praca nieczytelna, ndst.”  

Zawsze pełna wyrozumiałości i wielkodusznego dystansu dla naszych wymówek, niedorzecznych pomysłów, absurdalnych wyskoków. O niektórych pisały wówczas gazety wojewódzkie. W takich sytuacjach patrzyła na nas z pobłażliwym uśmiechem, jakby chciała powiedzieć: Nic mnie już nie zdziwi, nic mnie nie zaskoczy.

Nasza Pani Psorka. Niezwykle skromna, taktowna, z ironicznym poczuciem humoru. Zawsze starała się trzymać nas na dystans. Nie lubiła celebry wokół własnej osoby. Namówienie jej na zrobienie choćby jednego zdjęcia było nie lada wyzwaniem.  

Reżyser widowisk scenicznych i życiowych wyborów

Śp. profesor Irena Płodziszewska była nie tylko wybitną polonistką, wieloletnim nauczycielem i wychowawcą I Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Liczni absolwenci do dziś pamiętają przygotowane pod Jej kierunkiem doskonałe widowiska sceniczne i spektakle teatralne. Niektóre z nich, jak wystawiane po wielokroć na deskach Kina Wilga Moralność Pani Dulskiej czy Grube Ryby były niezwykłym przeżyciem zarówno dla wypełniającej salę po brzegi młodej widowni, jak i samych aktorów – licealistów.  

To właśnie pokolenie Jej wychowanków oraz osób, których wyobraźnię rozbudziły spektakle przygotowane pod kierunkiem profesor Ireny Płodziszewskiej na przełomie lat ’80 i ’90, współtworzą dziś dynamicznie rozwijającą się garwolińską scenę teatralną.

Dla większości z nas, którzy mieliśmy przywilej rozwijać się pod pedagogiczną opieka Pani Profesor Ireny Płodziszewskiej, będzie ona uosobieniem osobistego uroku, taktu, wyrozumiałości i kultury.  

Sławomir Danilczuk

Msza żałobna za duszę śp. profesor Ireny Płodziszewskiej odbędzie się w dniu 16 listopada 2023 r. (czwartek) o godz. 14.30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiego w Garwolinie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na Cmentarz Parafialny.

Related posts