To będzie piękne, nowoczesne miasto

Wstępne wyniki drugiej tury wyborów na stanowisko burmistrza miasta Garwolin są znane. Z poparciem 56,38% (4235 głosów) zwyciężyła pani Marzena Świeczak, startująca z rekomendacji dotychczasowego burmistrza, pana Tadeusza Mikulskiego. Kandydująca z listy Prawa i Sprawiedliwości, pani Iwona Kurowska uzyskała wynik 43,17% (3217 głosów). Co zaskakujące, kandydatka PiS powiększyła swój stan posiadania z pierwszej tury o zaledwie o 184 głosy, pomimo poparcia udzielonego jej przez panią Urszulę Zadrożną, która zdobyła dwa tygodnie temu ponad 1300 głosów. Liczba głosujących na panią Świeczak w stosunku do pierwszej tury zwiększyła się o 562 osoby.*

Mieszkańcy Garwolina potwierdzili w niedzielnym głosowaniu, że chcą kontynuacji dotychczasowej linii działań samorządowej władzy wykonawczej. Jednak po deklaracjach złożonych przez panią burmistrz elekt na jej oficjalnym profilu facebookowym tuż przed ciszą wyborczą, o przyszłość miasta możemy być spokojni. Najbliższa pięcioletnia kadencja pani Marzeny Świeczak, zgodnie z jej wyborczymi obietnicami, ma zaowocować realizacją poniższych projektów i działań:

1. Przedstawienie stanu finansów miasta w 100 dni.
2. Przeznaczenie 2 milionów zł rocznie na remont i modernizację dróg lokalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
3. Przeznaczenie 1 milion zł na pomysły mieszkańców- budżet obywatelski.
4. Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej tak by 100% mieszkańców miało do niej dostęp.
5. Budowa lodowiska w sąsiedztwie pływalni miejskiej.
6. Modernizacja bieżni lekkoatletycznej i trybun stadionu miejskiego.
7. Rewitalizacja Centrum- skwer, fontanna, deptak.
8. Rozbudowa systemu ścieżek rowerowych.
9. Modernizacja i rozbudowa terenów rekreacyjnych na Zarzeczu– budowa integracyjnego placu zabaw i skateparku.
10. Modernizacja i rozbudowa osiedlowych placów zabaw.
11. Przywrócenie legendarnych łuków na moście.
12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Saturator.

Jeśli wstępnie podliczyć przybliżone koszty realizacji powyższych pomysłów okaże się, że nowa pani burmistrz będzie musiała przekonać Radę Miasta do wydatków rzędu 50 milionów złotych przez kolejne 5 lat. O możliwościach realizacji tych planów będziemy mogli dowiedzieć się więcej dopiero po przedstawieniu stanu finansów miasta już w lutym 2019 r.

Tuż po opublikowaniu na lokalnych, garwolińskich portalach wstępnych wyników z części komisji wyborczych, zwolennicy pani burmistrz elekt rozpoczęli świętowanie, wyrażając swoją radość i poparcie dla pani Świeczak. Przy okazji zaprezentowali swój stosunek do kontrkandydatki i jej politycznego środowiska. Oto kilka przykładowych wpisów:

„A ja sie ciesze ze nie ma kaczogrodu. PiS to pośmiewisko.”

„Normalna kobieta kontra zrobiona w fotoshopie czarna mamba. Ps: Kaczor , wsiadaj do drugiego tupolewa i cześć.”

Karakana szlag trafi !!!! OBY JAK NAJSZYBCIEJ !!! Nawet na Podkarpaciu przegrali HA HA HA DEMOKRACJA !!! KONSTYTUCJA !!!”

„no i super. Pani Marzena jest debeściakiem i już. Gratulacje. Całe szczęście, że te pisiory, ta buta i zakrystia zostały zatrzymane. Latanie do kościoła nic nie dało i całe szczęście. Może Pani Iwonka księdzem zostanie. Może proboszczem 🙂

„Jaka szkoda… trzeba wracać na wieś…Niestety pewnie nie wróci bo niestety już ma ustawiony stołek w starostwie lub dyrektorowanie w mieście (np. w innej szkole), ale nie wieś… ;’-((( Taka celebrytka na wsi? Szkoda sukienek (z kampanii) żeby się marnowały ;-)))”

A nowy dzień jeszcze na dobre się nie zaczął. Ciekawe czy na taki model nowoczesnego i otwartego miasta głosowali jego mieszkańcy. Na jednym z profili facebookowych popierających panią Świeczak przeczytałem, że po wyborach „wielu ściągnie maski”. Wydaje się, że maski właśnie zaczęły opadać.

SAD

*Oficjalne wyniki za eGarwolin.

Foto: Materiały wyborcze M. Świeczak

Related posts