Edukacja, Ekonomia, UE w czasie pandemii. I po…

W opublikowanym kilka dni temu wywiadzie, profesor Grzegorz Górski zapowiadał dosyć złowrogo, że „to jest koniec świata jaki znamy”. Kolejne dni pokazują, że niestety pan profesor może mieć rację, i świat, jaki wyłoni się po pandemii koronawirusa będzie zupełnie innym miejscem do życia niż to, do jakiego przywykliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Ten nowy świat będzie prawdopodobnie miejscem zdecydowanie mniej bezpiecznym i o wiele bardziej wymagającym niż dotąd. Dlatego warto posłuchać ludzi, którzy na co dzień zajmują się istotnymi obszarami życia, i którzy mogą nam podpowiedzieć jak przygotować się na czekające nas wszystkich niecodzienne okoliczności.

Z tym większą przykrością i zażenowaniem oglądamy dawne medialne ikony odpowiedzialne za kształtowanie gustów i sposobu myślenia pokoleń polskiej inteligencji po roku ’89, które jak Wojciech Mann, nie ważne czy w sztafażu zwykłego żula spod budki z piwem (nie umniejszając niczego panom żulom), czy w eleganckim garniturze udając światowca i chwaląc się znajomością zagranicznych języków mówią, że „w dupie to mają”.

Tak niestety prezentują się pseudoelity III RP. Wystąpienia pana Manna to doskonała ilustracja ich stanu ducha i umysłu. W pigułce.

Wszystkim zainteresowanym tym co może nas czekać nas w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach polecam kolejne wywiady z osobami, które wiedzą nieco więcej, niż medialnie wykreowane gwiazdy popkultury.

*Wywiad z profesorem Aleksandrem Nalaskowskim, który próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania czy egzaminy ósmoklasistów i egzaminy maturalne są zagrożone, co rodzice powinni robić, żeby zapewnić swoim dzieciom dostęp do wiedzy, oraz jak będzie wyglądał model edukacji w czasie pandemii i po jej zakończeniu.

*Wywiad z dr Jerzym Targalskim, który twierdzi wprost, że „bezpośrednią konsekwencją tej sytuacji epidemiologicznej będzie osłabienie kierowniczej roli Niemiec i załamanie się Unii jako projektu niemieckiego”.

*Wywiad z wiceministrem cyfryzacji Adamem Andruszkiewiczem, który wyjaśnia na co rząd Mateusza Morawieckiego będzie kładł szczególny nacisk przy opracowywaniu tarczy antykryzysowej.

Zapraszam do lektury!
SAD

Foto: MacDill Air Force Base

Related posts