„Kler” w kinie Wilga obejrzysz 15 razy

„Kościół jest naszą matką, nie opluwa się własnej matki!”

– argumentuje radny Ełku, składając podczas obrad Rady Miasta wniosek o zakaz wyświetlania filmu „Kler” w miejskim, ełckim kinie. „Jest to krytyka duchowieństwa, a ja jestem członkiem Kościoła katolickiego i nie życzę sobie, żeby takie filmy pokazywano w samorządowym kinie”- stwierdza radny Wojciech Kwiatkowski, powołując się przy tym na słowa Św. Jana Pawła II, który jest honorowym obywatelem tego miasta.

Rozstrzygnięcia w sprawie niedopuszczenia do emisji filmu „Kler” w Ełku póki co nie ma, ale decyzje o zakazie wyświetlania tej skandalizującej produkcji podjęto już w Ostrołęce. Natomiast w Grodzisku Mazowieckim film Smarzowskiego będzie wyświetlany z miesięcznym opóźnieniem.

W garwolińskim kinie Wilga film „Kler” można będzie obejrzeć co najmniej 15 razy. Miały być dodatkowe seanse w niedzielę, 14 października, jednak  „z przyczyn niezależnych od Kina” w tym dniu seanse zostają odwołane. Być może stało się tak dlatego, że właśnie tego dnia, tj. 14 października:

„w całej Polsce będziemy obchodzić XVIII Dzień Papieski. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza z tej okazji na koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Garwolin”

 o czym informuje na swojej stronie CSiK.

Prawdopodobny zgrzyt i dysonans poznawczy byłyby zbyt trudne do przezwyciężenia dla publiczności, gdyby w Dniu Papieskim, w niedzielę po koncercie Orkiestry Dętej OSP pokazywać na srebrnym ekranie historie o tym, jak duchowni piją wódkę, grają w karty, przeklinają, defraudują fundusze i rozbijają się Bentleyami. Odwołać XVIII Dnia Papieskiego garwoliński CSiK też nie mógł, dlatego zapewne to seanse „Kleru” w niedzielę zostały anulowane.

Co warte odnotowania, determinacja wyświetlenia kilku dodatkowych seansów pomiędzy mszami świętymi w pobliskim kościele pw. Przemienienia Pańskiego, u dyrekcji kina Wilga musiała być bardzo silna. Sprzedano już nawet bilety, jednak CSiK w niedzielę na „Klerze” nie zarobi, i będzie musiał zwrócić koszta pechowym kinomanom.

Honorowymi Obywatelami Miasta Garwolin (dwoma z trzech) są Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jan Mazur oraz ks. Prałat Bogdan Jacek Krawczyk. Póki co nie słyszymy aby ktokolwiek powoływał się na słowa tych duchownych na okoliczność emisji „Kleru” w garwolińskim kinie, a tym bardziej podczas obrad Rady Miasta. Wydaje się, że dyskusji na ten temat w ogóle nikt nie podejmuje. Ale co tu dużo mówić- nie takie już spektakle widziały deski i ekrany kino-teatru Wilga, więc może to żaden temat do dyskusji? Zapytam o to przy najbliższej okazji dyrektora CSiK i podzielę się z Wami komentarzem.

Film „Kler” w Kinie Wilga będzie wyświetlany (dozwolony) od lat 15, podobnie jak komedia romantyczna, zatem z wydumanymi patologiami Kościoła Katolickiego, począwszy od wikarego a skończywszy na biskupie, będą mogli się już zapoznać zarówno garwolińscy licealiści jak i gimnazjaliści. Nie wspominając o dorosłych. Gatunek filmu: dramat.

SAD

Foto: afisz kina Wilga (SAD)

Related posts